jasno
NE 5.4.
3/13°
jasno
PO 6.4.
5/18°
jasno
ÚT 7.4.
5/17°

Tipy na výlet

Česká republika

Český Krumlov

Město na jihu Čech (150 km od Prahy) zařazené na seznamu UNESCO. Zámecký komplex je po Pražském hradu druhý nejrozsáhlejší u nás. Krumlov byl rezidencí mocného rodu Rožmberků (do r. 1601). Působivé město má ucelené středověké jádro a renesanční ráz. K jedinečnostem patří mj. zámecké barokní divadlo.

Karlovy Vary

Nejznámější a největší lázeňské město u nás má 12 teplých pramenů, které pomáhají zejména při léčbě trávicího ústrojí. Historie sahá až do 14. stol., podle tradice objevil pramen Karel IV. a lázně zde založil. Karlovy Vary leží 130 km jihozápadně od Prahy. Dnes jsou správním centrem stejnojmenného regionu.

Olomouc

Město s bohatou historií (do 17. st. centrum Moravského markrabství), sídlo arcibiskupství a univerzitní město, jehož památková rezervace je po Praze nejrozsáhlejší a nejvýznamnější u nás. Archeologické a architektonické památky. Barokní sloup Nejsvětější Trojice od roku 2001 na seznamu UNESCO. 270 km východně od Prahy.

Karlštejn

Dnes asi nejpopulárnější a nejnavštěvovanější hrad v Čechách založil Karel IV. v roce 1348 (20 km jihozápadně od Prahy). V hradu měly být uloženy korunovační klenoty Svaté říše římské. Unikátní je gotický soubor 129 deskových obrazů z dílny Mistra Theodorika v kapli Sv. Kříže.

Kutná Hora

Město 70 km východně od Prahy je zařazeno na seznamu UNESCO. V jeho historii sehrálo důležitou roli objevení rozsáhlých ložisek stříbra ve 13. st., které z něj udělalo na příštích 300 let jedno z nejbohatších měst ve střední Evropě. Za pozornost stojí gotické a pozdněgotické památky, např. chrám sv. Barbory.

Lednicko-valtický areál

Rozlehlý areál na jihu Moravy (asi 250 km od Prahy), jižně od Brna, tvoří uměle vytvořená krajina v prostředí zámků Lednice a Valtice. Areál zahrnuje památky všech historických epoch až po 19. století, kdy na území vznikl anglický park přecházející do krajiny. Areál byl zařazen na seznam UNESCO.

Kroměříž

Historické město vzdálené asi 270 km od Prahy. Areál zámku se zahradami (arcibiskupská letní rezidence) je na seznamu UNESCO.

Mariánské Lázně

Vyhledávané lázně s minerálními prameny (v západních Čechách asi 160 km od Prahy) tvoří s Karlovými Varami a Františkovými Lázněmi tzv. lázeňský trojúhelník.

Hluboká nad Vltavou

Romantický zámek v jižních Čechách v blízkosti Č. Budějovic (140 km od Prahy) patří k turisticky nejatraktivnějším u nás.

Litomyšl

Město 160 km východně od Prahy známé jako rodiště skladatele B. Smetany. Místní zámek – typická ukázka středoevropské renesanční architektury s bohatou sgrafitovou výzdobou – je zapsán na seznamu UNESCO.

Třebíč

Město 170 km jihovýchodně od Prahy s unikátně dochovaným židovským městem je zařazeno na seznamu UNESCO.

Telč

Další z historických měst zařazených na seznamu UNESCO najdete 150 km jihovýchodně od Prahy. Jádro má gotický a renesanční charakter zachovaný z období rozvoje města v 16. století.

Žďár nad Sázavou

Nejcenější památku města (150 km jihovýchodně od Prahy) najdeme na vrcholu Zelené hory – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého. Mistrovská stavba tzv. barokní gotiky od J. B. Santiniho je zapsána na seznamu UNESCO.

Holašovice

Jihočeská vesnička s dochovalou lidovou architekturou (tzv. selské baroko) je zapsána na seznamu UNESCO.

Brno

Po Praze největší město v republice je centrem Moravy (Čechy, Morava a Slezsko jsou historické země Koruny české). Moderní město s historickým jádrem leží 200 km jihovýchodně od Prahy. Funkcionalistická vila Tugendhat (1929–30) je na seznamu UNESCO.

Ostrava

Třetí největší město u nás leží na severu Moravy (360 km od Prahy). Ostravská aglomerace se rozvíjela od 19. století v souvislosti s těžbou uhlí. Dnes je metropole Moravskoslezského kraje moderním městem se zajímavými technickými památkami. Proslulou se stává Stodolní ulice s množstvím barů a pulzujícím nočním životem.

Dětenice

Obec se zámkem, přestavěným v 2. polovině 18. století do pozdně barokní podoby, leží 80 km severovýchodně od Prahy. Vyhledávaný je zámecký pivovar, který nabízí vedle prohlídek i posezení v krčmě se středověkým programem.