Pilsner Urquell

Setkejte se s legendou

Poznejte historii místa, kde sládek Josef Groll uvařil před 180 lety první várku spodně kvašeného ležáku Pilsner Urquell. Prohlídka pivovaru Prazdroj vás zavede do jedné z nejmodernějších stáčíren a díky smyslové expozici zjistíte, z jakých surovin se slavný ležák vyrábí. Nahlédnete přímo do srdce pivovaru, do historické a současné varny. Na závěr si užijete atmosféru historických pivovarských sklepů, kde vás čeká ochutnávka nefiltrovaného a nepasterizovaného piva Pilsner Urquell z dubového ležáckého sudu. Toto jedinečné pivo si můžete vychutnat jen na této prohlídce nebo při posezení na šalandě během zážitkových programů.

Setkejte se s legendou

Poznejte historii místa, kde sládek Josef Groll uvařil před 180 lety první várku spodně kvašeného ležáku Pilsner Urquell. Prohlídka pivovaru Prazdroj vás zavede do jedné z nejmodernějších stáčíren a díky smyslové expozici zjistíte, z jakých surovin se slavný ležák vyrábí. Nahlédnete přímo do srdce pivovaru, do historické a současné varny. Na závěr si užijete atmosféru historických pivovarských sklepů, kde vás čeká ochutnávka nefiltrovaného a nepasterizovaného piva Pilsner Urquell z dubového ležáckého sudu. Toto jedinečné pivo si můžete vychutnat jen na této prohlídce nebo při posezení na šalandě během zážitkových programů. Prohlídky se konají každý den v časech uvedených na webu prazdrojvisit.cz. V případě skupiny od 15 osob si můžete rezervovat vlastní termín.
Seznamte se s unikátními prostory pivovaru Gambrinus! Poznáte nejen výrobní proces a historii pivovaru, ale hlavně si vyzkoušíte školu čepování piva, důležitou součást pivní kultury. Největším lákadlem prohlídky je bohatá degustace různých druhů piv Gambrinus. Navíc pouze zde ochutnáte pivo, jež chutnají jen naši sládci – ještě zrající pivo. Prohlídky s průvodcem probíhají od pátku do neděle v předem určené časy. Pro skupiny od 15 osob si rezervujte libovolný termín i čas. Více informací najdete na stránkách www.prazdrojvisit.cz.
TIP: Uspořádejte si soukromou párty přímo v srdci pivovaru Gambrinus.

Víte, že…?

Historie legendárního ležáku Pilsner Urquell se začala psát roku 1842 a od té doby se jeho věhlas šíří do celého světa. Pilsner Urquell se stal inspirací pro více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener.

BEDNÁŘI PLZEŇSKÉHO PRAZDROJE OPATRUJÍ PRASTARÉ ŘEMESLO JAKO JEDNI Z POSLEDNÍCH NA SVĚTĚ

Bednářství patřilo k tradičním pivovarským řemeslům. Bednáři se v pivovarech starali o výrobu a údržbu spilečných kádí, ležáckých sudů, ale i menších transportních soudků. Plzeňský Prazdroj je dnes jedním z posledních míst v Evropě, kde se toto tradiční řemeslo zachovává a nadále rozvíjí.
Prazdrojští bednáři vyrábějí dřevěné sudy stále původním náročným postupem, který není zaznamenán nikde v žádné učebnici,
zkušenosti si předávají z mistra na tovaryše. Používají to nejkvalitnější, pomalu rostoucí dubové dřevo. To musí být bez suků a vysušené přirozenou cestou, což trvá minimálně osm let. Pivovarské sudy, na rozdíl od sudů vinných, je nutno před každým použitím znovu vysmolit. Vrstva, kterou vytvoří smola při teplotě 200° C, zabraňuje kontaktu piva se dřevem a zároveň sud dezinfikuje. Pivovarští bednáři vyrábějí a udržují velké ležácké sudy o objemu až 46 hektolitrů a hmotnosti až 700 kilogramů, které je možné vidět v rámci prohlídky pivovaru Plzeňský Prazdroj. V těchto sudech pivo Pilsner Urquell zraje v historických sklepích při teplotě 6 až 7° C. Sklepy plzeňského pivovaru jsou jediným místem, kde návštěvníci mohou ochutnat nefiltrovaný a nepasterizovaný ležák čepovaný právě z dubových sudů.

Víte, že…?

Bednářská parta pivovaru čítá osm členů, kteří pečují o dubové sudy a kádě v pivovarských sklepích. Díky nim je možné malou část produkce piva Pilsner Urquell vyrábět tradiční metodou a porovnávat kvalitu s pivem, které zraje v moderních cylindrokónických tancích. Kromě velkých sudů se pivovarští bednáři starají také o transportní soudky, ve kterých se pivo vozí na speciální příležitosti a do vybraných hospod.

 

U Prazdroje 7/64
Plzeň
Telefon: +420 377 062 888
www.prazdrojvisit.cz

 

Pilsner Urquell, Kam na výlet Praha