Retro muzeum Praha

Zažijte 70. a 80. léta v Československu.

Pamatujete si na céčka, magneťáky, sifony, přenosnou Teslu, Emgetonky nebo nábytek z UP Rousínov v panelákovém bytě? „Husákovy
děti“ a jejich rodiče tuší, o čem je řeč, ale co mladší generace? Atmosféru té doby připomínají exponáty shromážděné v Retro muzeu Praha,  které působí od roku 2022 ve čtvrtém patře obchodního domu Kotva. Na ploše 2 500 m2 jsou vystaveny předměty z unikátní sbírky  obsahující na 12 000 položek. Výstava je rozdělena do tematických okruhů, které nechávají návštěvníky nahlédnout do tehdejšího běžného života.

Zažijte 70. a 80. léta v Československu.

Pamatujete si na céčka, magneťáky, sifony, přenosnou Teslu, Emgetonky nebo nábytek z UP Rousínov v panelákovém bytě? „Husákovy
děti“ a jejich rodiče tuší, o čem je řeč, ale co mladší generace? Atmosféru té doby připomínají exponáty shromážděné v Retro muzeu Praha,  které působí od roku 2022 ve čtvrtém patře obchodního domu Kotva. Na ploše 2 500 m2 jsou vystaveny předměty z unikátní sbírky  obsahující na 12 000 položek. Výstava je rozdělena do tematických okruhů, které nechávají návštěvníky nahlédnout do tehdejšího běžného života. Dozvíte  se, jaká byla tehdy móda, jak se bydlelo, stravovalo, trávil volný čas. Jak byla zařízena kancelář nebo panelákový byt. Nechybí ukázky komunistické propagandy a fungování disentu. Ke kuriozitám patří odposlouchávací zařízení, oblíbené hračky, kostýmy populárních zpěváků či kompletně zařízený obývák nebo ukázka, jak vypadalo panelákové jádro. A víte, na jakém magnetofonu nejlépe zněly «Holky z naší školky»?

Muzeum se rozkládá na 2 500 metrech čtverečních. Našim cílem je, aby expozice ukazovala dobový design, ale také aby přibližovala atmosféru a celkovou charakteristiku doby. Toho chceme docílit ukázkou bydlení, oblékání, stravování a příklady toho, jak se tenkrát trávil volný čas. Těšit se tedy můžete na všechny ikony sedmdesátých a osmdesátých let – od sifonů a síťovek přes žlutou přenosnou Teslu, céčka a Emgetonky až po typický nábytek z UP Rousínov nebo Hikor Písek. Toto celé pak doplňuje unikátní sbírka magnetofonů z 80. let, kterou nám s laskavým svolením zapůjčil jejich vášnivý sběratel Matěj Ruppert z kapely Monkey Business.

Expozice muzea je rozdělena do 15 tematických okruhů, mapujících netradičním způsobem běžný život, design a trendy v Československu. V hlavní části expozice jsou vyhotoveny repliky panelákových bytů. Můžete si vyzkoušet psát na psacím stroji značky Consul, posedět na gauči, který měla snad každá rodina, a zavzpomínat v dětském pokojíku, v němž najdete určitě alespoň kousek svého mládí – anebo aspoň mládí svých rodičů. Umístěny tady jsou opravdické původní kuchyně včetně všech Tesla spotřebičů a předmětů denní potřeby, kompletně zařízené obývací pokoje, ložnice i avizovaný dětský pokojíček plný mončičáků, céček a Merkuru.

Další expozice nabízejí ukázky dobové elektrotechniky a také exkurz do toho nejlepšího z odívání ze Svitu, Elite či domácí pletené módy. Zároveň věnujeme prostor každodennosti a životnímu stylu v tehdejším Československu. Těšte se třeba na přehlídku pracovních plášťů, montérek nebo zástěr. Nechybí však ani stará známá „žena za pultem“.

Instalace vystihuje i typické zájmy a fenomény oné doby, jako byly například modelářství, sběratelství nebo všem známé chataření. Představujeme také výrobní nábytkářská družstva jako UP Rousínov, Hikor Písek nebo Dřevotvar z Jablonného nad Orlicí.

Návštěvníci mohou nahlédnout pod pokličku dobové propagandy a je připravena expozice unikátních magnetofonů od Matěje Rupperta.

Anebo vás naláká spíš sbírka kostýmů populárních zpěváků? Určitě se v ní najdou všechny holky z naší školky…

Otevřeno denně 9.00–20.00 hodin

Retro muzeum Praha, Zážitky Praha